Kořen pampelišky pro králíky

To, že králíci ve volné přírodě milují jaro a louky plné pampelišek, má svůj důvod. Pampelišky jsou totiž oblíbenou potravou králíků, která pro ně představuje jednak pamlsek, a jednak zase bohatý zdroj důležitých živin. Pokud chcete vašemu králíkovi dopřát stejnou vyváženou a pestrou stravu, jakou by vyhledával i sám v přírodě, neměl by proto na jeho jídelníčku chybět ani kořen pampelišky. Pro jeho zdraví není totiž pouze vhodný, ale spíše nezbytný. V článku se proto podíváme na to, jaké zdravotní benefity jeho podávání králíkovi přinese.

Kořen pampelišky je studnicí důležitých vitamínů a minerálů

Králíci tolik vyhledávají pampelišky proto, že jsou pro ně velmi snadno stravitelné a nezatěžují jejich trávicí systém. Kromě toho však obsahují také celou řadu látek prospěšných pro jejich zdraví.

Pampelišky jsou bohaté zejména na vitamín A, C, D či K a také na tak důležité minerály, jako jsou například vápník, hořčík, železo či draslík. Všechny tyto látky jsou pro tělo králíka velmi důležité, podporují jeho celkové zdraví a správnou funkci organismu i jeho zdravý růst a vývoj. V kořenu pampelišky nechybí ani dostatek vlákniny, kterou králík potřebuje pro zdravou střevní mikroflóru a dobré trávení. Vitamín C zase podporuje dobrou funkci imunitního systému, díky čemu se králík udržuje zdravý a vitální.

Kořen pampelišky udržuje zdravé také zuby králíka

Kořen pampelišky je důležitý také pro zuby králíka. Hlodavcům během života zuby neustále dorůstají, proto je pro ně velmi důležité je něčím obrušovat. A díky jeho tvrdosti kořen pampelišky právě toto obrušování zubů králíkovi umožňuje.

Váš králík ale kořen pampelišky ocení i z dalšího důvodu. Představuje pro něj totiž velmi lahodný pamlsek, na kterém si výtečně pochutná.

Závěr

Pokud by po kořenu pampelišky králík zvýšeně močil moč zbarvenou do červena, nelekejte se. Kořen pampelišky působí močopudně a má na svědomí i zbarvení moči, jedná se ale o naprosto přirozenou věc. Mohou za to látky, které pampeliška obsahuje.

Myslete také na to, že kořen pampelišky by určitě neměl představovat hlavní složku jídelníčku králíka. Jedná se o lahodný a zdravý pamlsek, u kterého je ale velmi důležité dodržovat doporučené dávkování. V opačném případě by při nadměrné konzumaci pampelišky mohl králík trpět zažívacími potížemi.