Pampeliška a květy měsíčku - proč jsou dobré pro králíky?

Pampelišky a květy měsíčku jsou pro králíky oblíbenou potravou a zároveň také důležitým zdrojem výživových hodnot. Tyto rostliny jsou totiž bohaté na vitamíny a minerály, které jsou pro zdraví králíků nezbytné.  

Pokud tedy chcete svému králíkovi dopřát zdravou a vyváženou stravu, měli byste rozhodně zařadit do jeho jídelníčku právě pampelišky a květy měsíčku.

Pampelišky jsou v přírodě hojně rozšířené a snadno se dají najít téměř kdekoliv. Králíci milují pampelišky nejenom kvůli jejich výborné chuti, ale také proto, že jsou pro ně velmi snadno stravitelné a obsahují mnoho prospěšných látek. Pampelišky jsou konkrétně bohaté na vitamíny A, C a K, dále obsahují hořčík, vápník či železo. Tyto látky jsou důležité pro správnou funkci organismu a podporují zdravý růst a vývoj králíka.

Květy měsíčku jsou další oblíbenou potravou králíků. Tyto květy mají výraznou chuť a jsou též bohaté na vitamíny a minerály. Měsíček obsahuje zejména vitamíny B, C a E, a dále také hořčík, draslík a vápník. Tyto látky podporují například zdravou funkci svalů a králičího imunitního systému.

Základem je čerstvost a vyváženost stravy

Když ale králíkovi dáváte pampelišky a květy měsíčku, tak byste se měli ujistit, že jsou čerstvé a neznečištěné. Nejlepší je sbírat je z míst, která nejsou vystavena znečištění od automobilů nebo pesticidů. Kromě pampelišek a květů měsíčku můžete svému králíčkovi podávat i další druhy rostlin, které jsou pro něj zdravé a bezpečné - sedmikrásky či třeba anýz. Králíci jsou převážně býložravci a potřebují denně dostatečné množství vlákniny a kvalitních živin, aby zůstali zdraví a plni energie.

Zkrátka základem je pro ně kvalitní a vyvážená strava. Je také důležité dodržovat správné dávkování potravy. Pampelišky a květy měsíčku by měly být pro králíka pouze doplňkem stravy a neměly by tvořit většinu jeho jídelníčku. Pokud by totiž králík konzumoval příliš mnoho pampelišek a květů měsíčku, tak by to mohlo vést k průjmu a dalším problémům s trávením.